Trening personalny – w co tak naprawdę inwestujesz?

Trening personalny – w co tak naprawdę inwestujesz ?

Trening personalny to już nie tylko kaprys, ale świadoma inwestycja w swoje zdrowie i osiągnięcia sportowe. Coraz więcej osób dostrzega korzyści płynące z profesjonalnego wsparcia trenerskiego, bez względu na poziom zaawansowania. Poprzez współpracę z trenerem personalnym można osiągnąć lepsze wyniki, uniknąć kontuzji oraz zmotywować się do regularnych treningów. Płacąc za sesje z trenerem, inwestujesz nie tylko w fachową wiedzę i doświadczenie, ale także w spersonalizowany plan treningowy dostosowany do Twoich celów i możliwości. To także wsparcie emocjonalne i motywacyjne, które często przekłada się na większą skuteczność i satysfakcję z treningów. Tak naprawdę płacisz za kompleksowe podejście do swojego rozwoju fizycznego, które może przynieść wymierne korzyści zarówno teraz, jak i w przyszłości. Trening personalny – w co tak naprawdę inwestujesz?

Trener Personalny Warszawa Mokotów - Body Movement

Czy można osiągnąć dobre wyniki sportowe nie płacąc za treningi?

Teoretycznie dla chcącego nic trudnego. W sieci dostępne są niezliczone autorskie treningi i instrukcje wykonywania rozmaitych ćwiczeń. Można znaleźć wiele darmowych poradników dla osób pragnących ukształtować swoją sylwetkę, poprawić stan zdrowia, walczyć z nadciśnieniem, przygotować się do zawodów, czy zrobić formę na rozpoczęcie sezonu narciarskiego przy pomocy diety i ćwiczeń. Różnorodność treningów sprawia, że można skutecznie robić formę nawet we własnym domu, bez specjalistycznego sprzętu sportowego. W takim razie dlaczego tak niewielu osobom udaje się osiągnąć sportowy sukces bez płacenia ani bez wychodzenia z domu?

Odpowiedź nie jest jest prosta: na ten sukces składa się wiele czynników, wśród których główną rolę odgrywa metodyka oraz odpowiednia indywidualizacja treningowa, wraz z dużą dawką motywacji i wsparcia. Osoby niezwiązane zawodowo ze sportem i nienawykłe do realizowania sportowych celów krok po kroku, na skutek drobnych potknięć lub braku odpowiedniego wsparcia mogą zrobić sobie krzywdę, utracić zapał do ćwiczeń, a tym samym zmarnować swój cenny czas i zdrowie. Wtedy nie pomoże nawet najlepiej wyposażona siłownia w piwnicy.

Trener Personalny Warszawa Mokotów - Body Movement

Czego oczekuje się od dobrego trenera personalnego?

Zacznijmy od tego, że na pierwszym spotkaniu z trenerem nie myśl o biciu siłowo-kondycyjnych rekordów. Będziecie raczej rozmawiali – o Tobie. O tym, jaki jest Twój stan zdrowia, doświadczenia treningowe, cele, przeciwwskazania do konkretnych ćwiczeń. Ustalicie także, jaki czas w ciągu tygodnia możesz poświęcać na treningi. Trener zechce także Cię sprawdzić – nie po to, by Cię ocenić, ale po to, aby uzasadnić swój dobór odpowiednich środków i metod treningowych, a także ustalić, w którym miejscu początku swojej wspólnej drogi jesteście. Trener nie będzie Ci wskazywał wykonywania danego ćwiczenia, bo jest ono fajne i modne, ale dlatego, że jest Ci potrzebne.

Osoba wykwalifikowana w konkretnej dziedzinie po konsultacji jest w stanie opracować efektywny plan treningowy. Będzie on uwzględniał między innymi stan zdrowia, możliwości i ograniczenia osoby trenującej, a także jej styl życia i odżywiania. Dobry trener wraz ze swoim zespołem ekspertów ( tak, pasjonaci pracują z współpracują z innymi pasjonatami :)) w razie potrzeby pomoże w procesie rehabilitacji, ułoży dietę – sportową, zdrowotną czy redukcyjną, a do tego zmotywuje do pracy nad sobą i dopasuje terminy treningów do Twoich możliwości i preferencji. Do tego wszystkiego niezbędna jest szeroka wiedza z zakresu nauk o kulturze fizycznej, które wchodzą w skład nauk biomedycznych.

Gdy inwestujesz w usługę treningu personalnego masz pełne prawo oczekiwać, że czas spędzony na ćwiczeniach zostanie wykorzystany w 100% dla Twoich potrzeb. Możesz sobie odpuścić szukanie odpowiednich filmików instruktażowych, wczytywanie się w artykuły sportowe, poszukiwanie diety czy planów treningowych odpowiednich dla Ciebie – to zmartwienie Twojego trenera. Nie oznacza to, że nie możesz zadawać trenerowi pytań – dlaczego akurat takie ćwiczenie? Co mi da taka dieta? Profesjonalny trener wyczerpująco odpowie Ci na to pytanie, ponieważ jego działania nie są przypadkowe – są odpowiednio uzasadnione latami doświadczeń i analizy badań naukowych. W osiąganiu celów sportowych bardzo ważne jest to, abyś był w pełni świadomy tego, co robisz, i dlaczego to jest dla Ciebie takie ważne.

Edukacja

Edukacja Ciebie przez trenera to ważny punkt Waszej współpracy, od tego może zależeć to, czy zmiany nawyków będą owocować szybszymi, lepszymi i bardziej stabilnymi efektami. Trener personalny swoją wiedzą i doświadczeniem bardzo chętnie wspiera nie tylko osoby rozpoczynające swoją przygodę ze sportem, lecz również zawodowców. Każdy, kto marzy o osiągnięciu wyznaczonych przez siebie celów sportowych potrzebuje obiektywnego spojrzenia na siebie, swoje postępy, możliwości, ale również dostrzeżenia własnych ograniczeń – oczywiście po to, by nauczyć się je pokonywać. Profesjonalny trener pomoże wychwycić błędy podczas ćwiczeń, a także pokonać stagnację w całym procesie jakim jest trening.

Co uwzględnia cena godziny pracy trenera personalnego?

Praca trenera personalnego polega na opracowaniu Twojej indywidualnej drogi do osiągnięcia celu w sposób kontrolowany i bezpieczny, nadzorowaniu prawidłowego wykonywania ćwiczeń oraz wspieraniu przez cały czas treningu, a także pomiędzy nimi. Rozpiętość cenników trenerów personalnych jest na rynku olbrzymia – w sieci można znaleźć oferty treningów za 50 zł, ale i za 500 zł. Wynika to z różnych czynników, o których wspomnimy za chwilę.

W rzeczywistości jednak płacisz nie za godzinę towarzystwa przy ćwiczeniach, lecz za wiedzę trenera i czas, który poświęcił on w ostatnich latach, by ją zdobyć. To dzięki tej wiedzy jest w stanie zaproponować Ci ćwiczenia, które nie obciążą, a pomogą w konkretnych problemach i sprawią, że treningi będą prawdziwą przyjemnością. W istocie z kwoty zapłaconej za trening do kieszeni trenera trafia zaledwie część – musi on opłacić podatki, lokal, ZUS, a do tego utrzymać swoje kwalifikacje na wysokim poziomie inwestując w drogie kursy i szkolenia.

Płacąc za godzinę treningu personalnego widzisz tylko to, co dzieje się na sali przez te 60 minut. Nie wiesz, że przed spotkaniem z Tobą trener poświęca czas na ułożenie Ci jadłospisu czy planu treningowego, a często również poza godzinami treningów poszukuje informacji pozwalających Ci pomóc rozwiązać jakiś problem, czy odpowiada na Twoje maile z wątpliwościami. To wszystko składa się na naprawdę wiele czasu w ciągu dnia spędzanego w inny sposób, niż tylko na instruowaniu podopiecznego, jak ma ćwiczyć. Trener personalny to zawód, w którym trzeba cały czas się rozwijać – znajdź trenera, który to właśnie robi.

Inne składowe wpływające na cenę

Trener mobilny, dojeżdżający do różnych klubów na zlecenie klienta bądź trenujący w jego własnym domu, nie ponosi kosztów utrzymania lokalu. Ponosi za to koszty dojazdów i traci na nie czas, dlatego jednemu podopiecznemu nie poświęca 60 minut, ale na przykład 120 minut. Czasem taki trening z dojazdem do domu podnosi tradycyjną stawkę o 50-100%.

Ze względu na pandemię COVID-19 wiele klubów musiało zaostrzyć standardy utrzymania higieny. Przejawiało się to między innymi koniecznością redukcji liczby osób trenujących jednocześnie na sali, co niestety wpłynęło na zmniejszenie liczby podopiecznych, jakich można przetrenować w ciągu jednego dnia. Dzięki temu treningi w takich miejscach są w pełni bezpieczne i komfortowe.

Ceny treningów zależą też od wielkości miasta, a nawet od atrakcyjności dzielnicy, w której znajduje się dany klub. W centrum dużego miasta lub w prestiżowej dzielnicy za trening zapłacimy więcej niż w lokalnym osiedlowym klubie w mieście liczącym kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców.

Trener Personalny Warszawa Mokotów - Body Movement

Trening personalny – jaką opcję wybrać?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze konkretnego trenera personalnego, weź pod uwagę to, jaki masz na to budżet i co wpływa na koszty godziny z trenerem:

  • Kompetencje trenerskie – czy potrzebujesz kogoś, kto tylko pomoże Ci prawidłowo wykonywać ćwiczenia, czy może kogoś, kto zrobi z Ciebie wyczynowego sportowca?Porozmawiaj ze swoim trenerem o własnych celach i zapytaj go o doświadczenia związane z trenowaniem podopiecznych właśnie takich jak Ty, o zbliżonych możliwościach i celach.
  • Poziom doświadczenia trenera – zależy Ci na „starym wyjadaczu”, który odnosi liczne sukcesy trenerskie już od wielu lat, czy chętnie dasz szansę młodemu absolwentowi AWF-u, który dopiero zdobywa doświadczenie, ale za to może zaoferować Ci niższą stawkę?
  • Miejsce, w którym będziesz trenować. Poszukujesz studia treningowego, w którym będziesz mógł trenować w doskonałych warunkach i w kameralnym gronie? A może w zupełności wystarczy Ci osiedlowy klub fitness?Sieciowe kluby typu low-cost obfitują w ofertę trenerską i można w nich wybierać spośród trenerów o różnych kwalifikacjach i doświadczeniu, a także konkurujących między sobą cenami. Niestety, trenuje się wówczas prawie zawsze w gorszych warunkach, walcząc o dostęp do ławeczki, czy w tłumie osób nie grzeszących kulturą, bo takie ogólnodostępne siłownie pokazują pełen przekrój naszego społeczeństwa.
  • Trening indywidualny, czy może tańszy grupowy? W przypadku treningu grupowego efekty nie będą tak bardzo zadowalające jak trening indywidualny „szyty na miarę”, w którym trener skupia się na Tobie w 100%.

Dlaczego treningi personalne są takie efektywne?

Studio trenerskie lub klub butikowy to zdecydowanie najlepsza opcja, jeśli chcesz z uwagą skupić się na swoim ciele i jego możliwościach, stale podnosząc stawiane mu wyzwania pod czujnym okiem profesjonalisty. Doświadczona i wykwalifikowana kadra, przestronne szatnie, świetnie wyposażone sale, doskonałej jakości, systematycznie serwisowany sprzęt w dużej różnorodności i mniejsza liczba trenujących jednocześnie osób to największe atuty takich miejsc. Dodatkowo weź pod uwagę, że właściciel takiego miejsca z reguły dba o swoich podopiecznych, o ich wygodę oraz komfort i nie będziesz miał problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego, ani z koniecznością ponoszenia za parkowanie dodatkowych opłat. ( u nas masz ogrzewany parking 🙂 )

Osiągnięcie podobnych celów treningowych w dużym klubie fitness w porównaniu z doskonałym jakościowo klubem butikowym jest utrudnione, również ze względów logistycznych. Najlepszą efektywność osiągnie się przy współpracy 1:1 – trener z podopiecznym, gdzie trener będzie mógł skupić całą uwagę na Tobie.

Inwestycja w treningi personalne to inwestycja we własne zdrowie, komfort trenowania, a jeśli dobierzesz sobie odpowiedniego trenera – również gwarancja efektów. Skontaktuj się z nami i przyjdź na próbny trening personalny do Trener Personalny Mokotów – Body Movement.

Spodobał Ci się artykuł?

Udostępnij!

Jesteś zainteresowany
ofertą treningową?